Predvolebné nádielky

Autor: Peter Osuský | 25.5.2015 o 13:14 | Karma článku: 14,25 | Prečítané:  1179x

Za ostatné roky sme (ne)privykli realite, ktorá  prináša do obchodov predvianočnú „inšpiráciu“ pre istotu už koncom septembra, aby ju do furiosa vystupňovala v čase adventu. 

Rovnakou tradíciou sa stala schéma robiť nepopulárne kroky na začiatku a „púšťať perie“ na konci volebného obdobia. Má to istú logiku a na miestnej úrovni to bystrí občania empiricky zhrnuli do úvahy o tom, že by komunálne voľby mali byť najlepšie každoročne. Výrazne by to vraj zlepšilo vzhľad i fungovanie miest a obcí.

Predvolebné nádielky na celoštátnej úrovni sa udomácnili v arzenáli politických zápasov v šírych chotároch našej blahobytnej Európy. Slovensko nie je výnimkou. Prečo by mal byť našinec výnimkou, ak sú na predaj voliči široko-ďaleko. Onehdá si neúspešný republikánsky kandidát Mitt Romney posťažoval, že je veru ťažko pravicovému politikovi vyhrať voľby v krajine, kde 47% občanov visí na štátnom..., no ako by som to povedal salónne... prsníku. A to prosím hovoril o krajine, kde sa mali a dali plniť „americké sny“.

Slováci bývali známi pracovitosťou i skromnosťou. A mnohí tiež dôverčivosťou a neveľkou ochotou uvažovať, viď Tajovského Maco Mlieč.

Táto kedysi súčasť žiackeho povinného čítania z diel kritického realizmu by sa mala stať rukoväťou tých, ktorí nechcú byť „na predaj“. Tých, ktorí tušia, že dostávajú drobné keď „veľké“ odplávali za more. Je zaujímavé, že väčšina rajov je za morom. Pre istotu. Nikdy sme neboli moreplavci. Ale i suchozemci by mali uvažovať. O tom za čo sa dajú kúpiť a kto ich kúpu zaplatí. O tom čo je a čo by mohlo byť.

V humorných črtách Miroslava Galušku o bodrých obyvateľoch Slovácka, našich najbližších susedoch za Moravou, okrem iného „stojí  psáno“: Po šeckém je en-óno, enem po fčelách med. Napriek tejto ľudovej múdrosti by bolo „záhodno“, ako sa vravievalo v Liptove, uvažovať o tom, čo ostalo po tej či onej politickej reprezentácii okrem už uvedeného produktu, keďže med zrejme do úvahy nepripadá. A tu si bystrejší pozorovateľ rozdielov všimne. Nie sú to predvolebné nádielky. Oveľa dôležitejšie sú počiny, ktoré robia krajinu súcou na investície. Kde sa dovoláte spravodlivosti na súdoch skôr, ako vás pochovajú. Kde vaše bystré deti nájdu dobré školy a vôľa po uplatnení sa mnohé z nich povinne nevyženie do šíreho sveta. A kde sa kradnúť nevypláca...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?