Napriek všetkému?

Autor: Peter Osuský | 7.3.2012 o 0:42 | (upravené 7.3.2012 o 0:54) Karma článku: 26,30 | Prečítané:  8747x

Politici sú banda, hovorí občan, ktorý ich zvolil. Bude to hovoriť od nedele až do ďalších volieb. O všetkých okrem tých "svojich". A možno aj o nich. Hlavne ak nesplnia jeho očakávania, na splnenie ktorých by nezriedka potrebovali a zriedka majú ústavnú väčšinu.

Politika je svinstvo, hovorí občan. Pevne presvedčený o tejto pravde logicky chápe, že politici sú na to, aby v jeho zastúpení páchali svinstvá. To, že by sa našli takí, ktorí "vybočia z radu", považuje za vylúčené. To, že by sa mal a mohol sám uchádzať o dôveru spoluobčanov a ukázať, že on je iný, lepší, ho ani nenapadne. Nepochybne však platí, že výskyt svinstva a svíň v politike je priamo úmerný nechuti slušných ľudí angažovať sa.

Novinárska otázka: "Ale bilbord, kde pán Galko ironizuje svoju kauzu s odpočúvaním naťahovaním uší, je viac arogantný, ako milý, nemyslíte?"

Nemyslím! Je milý a jediné pre Slovensko a jeho daňového poplatníka nemilé je to, že jeho natiahnuté uši (a veľké oči a strašné zuby, viď zaslúžilý rozprávkový vlk) mali primálo času. Zožratie korupčných sesterstiev "starých mám" na ministerstve ho vyžadovalo viac. Chcel by som len 10 centov z každého eura či 10 halierov z každej koruny, o ktorú nás tie bratstvá pripravili, do rozpočtu slovenského školstva a vedy. Aký je však "našinský" koniec príbehu? Karkulka vlka odbachla, ani sa nezdržovala čakaním na uja poľovníka. Lesy zahučali ozvenou výstrelu, ale hlavne nekrológom o tom, že odpočúvanie novinárov v demokracii neprichádza do úvahy. Fakt, tá ústava zrejme potrebuje ústavnú väčšinu: treba zaviesť novú, vyššiu kategóriu občanov - novinárov (boys and babies). A kvôli poriadku aj kategóriu "veliacich dôstojníkov".

Predchádzajúci odsek som, priznávam, nenapísal "sine ira et studio" (bez hnevu a zaujatosti).

Na Galkovom príbehu totiž vidno, ako môže skončiť ten, kto naruší vytýčené revíry. Úvodná paľba ho oklasifikovala ako "toho z Kauflandu". Ešteže jeho predchodcami boli viceadmirál a poľný maršal... V civilizovaných krajinách pritom boli ministrami obrany i ženy. A keď začal rozkrývať prepletené nory, bol už nepriateľom štátu. Kým neprišiel zlý Galko, nikto (ani VOS) tu predsa nikdy nikoho neodpočúval. Však načo, všetko fungovalo jedna báseň, "nebyuo o čem".

Ten, kto si nedohovára čierne kšefty, kto nespriada temné plány a kto sa nedopúšťa zavrhnutiahodných skutkov sa nemusí báť skrytých mikrofónov a kamier. Ale odrazu tu bol Galkov policajný štát. Problémom prestali byť tunelári, stal sa ním Galko.

Nemyslím si, že Galka máte voliť "napriek všetkému". Som presvedčený, že ho máte voliť pre všetko uvedené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonlight? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?